Zanim weźmiesz kredyt

Jednym z nas marzy się nowe mieszkanie, innym z nas remont dotychczasowego, jeszcze inni z nas snują plany na temat urlopu w dalekim tropikalnym kraju. Niestety nie każdego stać na to, aby od razu przystąpić do realizacji swoich planów i marzeń. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą kredyty, szybki zastrzyk gotówki, dzięki któremu od razu możemy rezerwować bilet na piaszczystą, słoneczną wyspę. Zanim jednak na dobre zbierzemy się z zamiarem wzięcia kredytu powinniśmy zastanowić się, czy mamy zdolność kredytową. Jest to warunek konieczny do tego, aby uzyskać kredyt.

Czym ona jest zdolność kredytowa?

 

Najprościej można ująć, że zdolność kredytowa to nasze możliwość spłaty zaciągniętego przez nas zobowiązania wraz z odsetkami. Muszą one być spłacone w wyznaczonym terminie. Podczas analizy nasza zdolności kredytowa jest dzielona na dwie grupy: na zdolność ilościową oraz jakościową. Do czynników ilościowych można zaliczyć takie rzeczy jak: wysokość uzyskiwanych przez nas dochodów, koszty miesięcznego utrzymania tj. wysokość czynszu, opłat za media oraz obecnie posiadane zadłużenia.

Do czynników jakościowych z kolei można zaliczyć przede wszystkim: wykształcenie, staż obecnej pracy, zajmowane w pracy stanowisko, stan cywilny oraz sprawdzenie naszej dotychczasowej sytuacji kredytowej, czy poprzednie kredyty spłacane były w terminie.

Zanim więc zaczniemy starać się o zaciągnięcie kredytu, powinniśmy wstępnie sprawdzić jak kształtuje się nasza zdolność kredytowa oraz zapoznać się z ofertami kilku banków, ponieważ każdy bank w nieco inny sposób może podchodzić do jej szacowania.

Dodaj komentarz