Wakacje kredytowe – wsparcie kredytobiorcy w trudnej sytuacji

Prawda jest oczywista. Posiadanie i spłacanie kredytu gotówkowego lub hipotecznego nie należy do komfortowych. Na bieżąco musimy pilnować domowego budżetu i przestrzegać harmonogramu spłat. Tak więc uważamy na wszystko: choćby na nie przemyślane zakupy czy niespodziewane podróże. Odkładamy wszelkie pieniądze na spłatę kolejnej raty. Oczywiście nieplanowane wydatki czasem się zdarzają, a nie każdy plan spłaty rat można w łatwy sposób ustalić. Takie sytuacje banki również przewidziały.


Wakacje kredytowe, to produkt, uformowany stosownymi warunkami, który umożliwia odroczenie spłaty rat kapitałowo–odsetkowej kredytu zarówno gotówkowego, jak i hipotecznego. Wakacje są przyznawane w różnym okresie na odrębnych warunkach. Nie każdy bank posiada ten produkt. Nie jest to usługa na żądanie. Sam bank ustala czas pomiędzy kolejnymi wakacjami w spłacie rat w systemie indywidualnym. Oferty usługi mogą się znacznie różnić w poszczególnych bankach. Więc warto się najpierw zastanowić pod podpisaniem umowy.

Niewątpliwie tego typu wakacje stosuje się tylko w awaryjnych okolicznościach (np. utracenie płynności finansowej, czyli zwolnienie z pracy, poważna choroba lub problemy rodzinne). Nadużywanie wariantu może wiązać się z dość bolesnymi konsekwencjami w sytuacji kryzysowej. Największą szansę na uzyskanie tej ulgi, mają klienci wzorowi, czyli tacy, którzy spłacali raty na czas i wzorowo wywiązują się z umową podpisaną między nimi a bankiem. Podstawowy warunek to terminowa spłata pierwszych 12 rat kredytu.
Usługa wakacji kredytowych pozwoli na swobodne zwalczanie problemu kryzysu w domowym budżecie. Jak najbardziej opłaca się z niej korzystać.