Kredyt hipoteczny – co wiedzieć trzeba

Swoją nazwę zawdzięcza zabezpieczeniu, jakiego wymaga od kredytobiorcy bank. Kredyt hipoteczny, bo o nim mowa, jest rodzajem produktu finansowego o charakterze długoterminowym. Dwadzieścia, a niekiedy nawet trzydzieści lat – na tyle bywa przyznawany, choć oczywiście można wziąć go i na krócej i na dłużej. Ale to jedyna kwestia, o jakiej warto pamiętać.

Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, to należy wiedzieć, na jaki cel może być pozyskany. Wiele osób myśli, że tylko w przypadku zakupu mieszkania czy domu jest on udzielany. No i tu należy powiedzieć, że nie tylko. W praktyce bowiem, zgodnie z panującymi przepisami prawa bankowego, kredytu hipotecznego udziela się również na cele zakupu działki budowlanej, remontu czy nawet modernizacji lokalu przeznaczonego pod wynajem. Ja więc widać, cele bywają różne.

A jakie są warunki udzielenia takiego kredytu? I jak wybrać kredyt hipoteczny, aby ostatecznie był najbardziej wygodny? Na początku warto powiedzieć o warunkach, jakie kredytobiorca musi spełnić. Po pierwsze musi posiadać wkład własny, najczęściej w granicach dwudziestu procent wartości nieruchomości i mieć zdolność kredytową. Po drugie nie może mieć negatywnej historii kredytowej i posiadać wszystkie dokumenty wymagane przez bank. A po trzecie trzeba ustanowić hipotekę, która będzie zabezpieczeniem na wypadek niespłacenia rat kredytowych..

Znając wymagania ogólne banków, należy przyjrzeć się ich konkretnym ofertom. Aby zrobić to szybko, analizując atrakcyjność poszczególnych propozycji, warto przejrzeć ranking kredytów hipotecznych. Takie zestawienie, przygotowane przez niezależnych doradców finansowych i inwestycyjnych, pozwala szybko ocenić, który kredyt będzie w danym przypadku najlepszy.