Problem ze spłatą kredytu – sprawdź co zrobić

Problemy finansowe mogą być spowodowane różnymi czynnikami: chorobą, życiową tragedią, finansową niefrasobliwością. Niezależnie od ich przyczyn warto szukać możliwości wyjścia z trudności, które skutkują nie spłacaniem rat kredytu.

Jeżeli czujemy, że możemy mieć problemy ze spłacaniem kredytu nie możemy liczyć, że jakoś to będzie. Warto działać jeszcze zanim nasze zadłużenie powstanie. Łatwiej nam będzie wtedy znaleźć wspólne z bankiem rozwiązanie, a nasza pozycja w czasie tych rozmów będzie o wiele mocniejsza. Jakie rozwiązanie bank może zaproponować kredytobiorcom, którzy mają trudności ze spłacaniem kredytu?

Wakacje kredytowe

Możemy zgłosić się do banku z wnioskiem o przyznanie wakacji kredytowych. Rozwiązanie to polega na zawieszeniu jednej raty, czasem niektóre banki umożliwiają zawieszenie nawet kilku rat. W zależności od banku z wakacji kredytowych można skorzystać raz w roku nie ponosząc z tego tytułu żadnych opłat. Ale musimy się liczyć również z tym, że nasz bank takie opłaty pobiera. Nie zapominajmy, że odroczona rata nam nie przepadnie, zapłacimy ją po prostu później. Pamiętajmy, że w zależności od tego, ile rat bank nam zawiesi, o tyle zostanie wydłużony okres kredytowania.

Karencja w spłacie kredytu

Nie jest to takie samo rozwiązanie, jak wakacje kredytowe. Na pewien czas kredytobiorca zostaje w tym przypadku zwolniony ze spłaty części raty. Najczęściej jest to jej część kapitałowa. Nadal więc trzeba zapłacić odsetki składające się na ratę. Rozwiązanie to jest dostępne tylko wtedy, kiedy kilka rat zostało już wpłaconych. Zazwyczaj karencja w spłacie kredytu nie powoduje wydłużenia okresu kredytowania. Ale opcja ta oznacza, że następne raty, które trzeba będzie płacić będą wyższe niż te sprzed okresu karencji. Karencja w spłacie kredytu oznacza konieczność zapłacenia prowizji.

Wydłużeni okresu kredytowania

Rozwiązanie to jest z jednej strony korzystne, z drugiej jednak nie koniecznie. Plusem są niższe raty. Za wadę tego rozwiązania wypada jednak uznać konieczność zapłacenia większej sumy odsetek.

Sprawdź w naszych poradnikach jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny oraz jak właściwie zarządzać pieniędzmi.