Kredyt hipoteczny na mieszkanie – rynek wtórny czy pierwotny

Obecnie środki finansowe na zakup mieszkania pozyskujemy zaciągając kredyt hipoteczny. Staramy się odłożyć jak najwięcej środków pieniężnych w gotówce na wkład własny, by móc starać się o jak najlepsze kredytowanie. Czy lepiej się starać o kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Obie opcje mają szereg zalet, jakie są różnice przy ich zakupie?

Wiele osób także nie chce czekać z zakupem swojego wymarzonego mieszkania, aż odłożą wystarczającą kwotę środków pieniężnych. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem staje się kredyt hipoteczny. Kredyt na mieszkanie jest jednym z wielu możliwych rodzajów kredytów, których udzielają polskie banki. Jest to kredyt hipoteczny, który charakteryzuje się długoterminowością oraz zabezpieczeniem hipoteki mieszkania na rzecz banku udzielającego kredytu. W Polsce możliwy jest do uzyskania zarówno kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego, jak i kredyt na mieszkanie z rynku pierwotnego.

Sposoby ich udzielania nie różnią się za bardzo od siebie. Kwota pieniężna kredytu hipotecznego na mieszkanie przelewana jest przez bank bezpośrednio na konto osobie sprzedającej mieszkanie. Natomiast kredyt hipoteczny związany z zakupem mieszkania z rynku pierwotnego, przekazywany jest bezpośrednio deweloperowi na jego rachunek powierniczy do czasu ukończenia budowy mieszkania. Zakup mieszkania oraz kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego wydaje się stosunkowo prostszym. Między innymi ze względu na czas oczekiwania na mieszkanie, a także fakt, że posiada ono już wpis do księgi wieczystej.

W przypadku mieszkania od dewelopera, musisz posiadać dodatkowe zabezpieczanie – tzw. ubezpieczenie pomostowe, do momentu wpisania nieruchomości do księgi. Kolejnym obciążeniem jest konieczność wykończenia danego mieszkania ze stanu deweloperskiego. Oczywiście można to pokryć z kwoty zaciągniętego kredytu. Jeśli oczywiście otrzymamy wystarczająco dużo pieniędzy. Jeśli nie musimy starać się o dodatkowe finanse. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego, można bez trudu znaleźć ofertę mieszkania wykończonego, tak by od razu w nim mieszkać. Tak więc z całą pewnością można uznać, iż zarówno mieszkanie z rynku wtórnego i pierwotnego posiada wiele zalet. Jednak kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego często łatwiej uzyskać.