Umowa kredytu hipotecznego – najważniejsze elementy

Umowa kredytu hipotecznego to najczęściej zawierana umowa w obecnych czasach, gdy w grę wchodzi mieszkanie lub dom. Rosnąca wartość mieszkań niejako wymaga zaciągnięcie hipoteki, gdyż mało kogo stać na zapłatę gotówką za lokal.

Co zawiera umowa hipoteki?

Umowa kredytu hipotecznego powinna zawierać przede wszystkim dokładne dane kredytobiorcy. Najczęściej wniosek wypełnia pracownik banku, ale bardzo ważne abyśmy sami zweryfikowali poprawność. Czasem nawet literówka może przekreślić szanse na otrzymanie kredytu.

Sprawdź, słowniczek pojęć, jakie mogą znajdować się w umowie kredytu.

Pierwsza część umowy kredytu hipotecznego najczęściej zawiera informacje ogólne, są to między innymi:

  • cel na jaki zostaną przeznaczone środki,
  • dane kredytobiorcy,
  • dane kredytodawcy,
  • prawa i obowiązki wynikają z dokumentu .

Natomiast w drugiej części umowy kredytu hipotecznego znajdują się informacje odnośnie przygotowanej oferty kredytowej, są to między innymi:

  • kwota kredytu,
  • czas spłaty kredytu i harmonogram kredytowy,
  • wysokość oprocentowanie kredytu,
  • wysokość i rodzaj rat kredytowych, np. raty stałe lub malejące.

Jest ona równie ważna co pierwsza część, gdyż to w niej znajdują się warunki zawarcia umowy. Należy szczegółowo ją przeanalizować i sprawdzić czy to co jest w niej zawarte zgadza się z tym co w rozmowie oferował przedstawiciel banku.

Umowa kredytu hipotecznego powinna również zawierać informacje dotyczące rozwiązań w razie problemów ze spłatą kredytu hipotecznego, takie jak wakacje kredytowe.

Prawo do odstąpienia od umowy oraz szybszej spłaty.

Jeśli z jakichś przyczyn kredytobiorca zdecyduje się na odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego może to zrobić w ciągu o ile dobrą wolą wykaże się kredytodawca. Należy nadmienić, iż nie jest to jego obowiązkiem i może odrzucić prośbę.

Zgodnie z ustawa o kredycie konsumenckim kredytobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty zobowiązania w całości lub części. Bankom przysługuje zawarcie w umowie kredytu hipotecznego punktu, który będzie określał prowizję za wcześniejszą spłatę, jednak nie może ona wynosić więcej niż 1 procent spłaconej części kredytu.

Tak więc umowa kredytu hipotecznego to bardzo ważny dokument, w którym zawarte informacje należy szczegółowo zweryfikować, aby nie popaść w niepotrzebne problemy.