Rata stała i malejąca? Czyli wszystko o kredycie hipotecznym

Jeśli nosisz się z zamiarem zaciągnięcia kredytu to na pewno chciałbyś wiedzieć wszystko o kredycie hipotecznym. Nic w tym dziwnego. To naturalna i uzasadniona potrzeba. Jedną z podstawowych rzeczy, którą musisz zrozumieć to różnica pomiędzy ratami stałymi i malejącymi. Może ona okazać się kluczowa dla Twojej decyzji dotyczącej kredytu. Czym różnią się te dwa rodzaje rat? Który z nich jest bardziej opłacalny dla kredytobiorcy?

Czym jest rata stała

Raty stałe mają określoną wysokość. Przez cały okres spłaty będziesz płacił dokładnie takie same raty. Łatwo, więc będzie Ci zaplanować swoje wydatki. Jeśli jednak chcesz wiedzieć wszystko o kredycie hipotecznym to musisz też wiedzieć, że tylko pozornie rata jest stała. Zmieniają się bowiem jej składowe. Suma się nie zmienia, jednak jej elementy – tak. Część kapitałowa raty rośnie, a część odsetkowa maleje w czasie. Oznacza to, że najpierw spłacasz odsetki, a dopiero później pożyczony kapitał.

Rata malejąca

Są wybierane przez coraz większą liczbę kredytobiorców. Polegają na tym, że na początku okresu spłaty narzucasz sobie większy rygor spłaty. Im później, tym mniej płacisz. Część kapitałowa pozostaje niezmienna, a część odsetkowa zmniejsza się w czasie. Wynika to z faktu, że jeśli szybciej spłacasz kapitał, to odsetek jest po prostu mniej.

Przeczytaj również co wybrać ratę stałą czy malejącą.

Co warto jeszcze wiedzieć o kredycie hipotecznym

Zanim podejmiesz decyzję, czy wolisz raty równe czy malejące, musisz koniecznie sprawdzić wszystkie dostępne opcje.  Możesz m.in. skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego. Dzięki nim dowiesz się ile będzie Cię kosztował kredyt w zależności od przyjętego wariantu. W wielu przypadkach raty malejące są lepsze dla kredytobiorcy, bo koszt kredytu jest niższy. Jednak by móc z nich skorzystać musisz mieć dużo wyższą zdolność kredytową. W końcu, raty spłacane na początku są dość wysokie. Może się tak zdarzyć, że nie będziesz mógł z nich skorzystać nawet jeśli będziesz chciał. Informacje na temat rodzaju rat muszą być zawarte w umowie kredytu hipotecznego.