Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego?

Rzadko kiedy ma się możliwość zakupu mieszkania lub domu za gotówkę. Najczęściej konieczne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Zanim złoży się wniosek, warto jest się do tego dobrze przygotować. Sama analiza rankingu kredytów hipotecznych nie wystarczy.

Zdobycie wiedzy

Wybierając ofertę kredytu najczęściej przeglądamy ranking kredytów hipotecznych. To dobre rozwiązanie, aby porównać różne oferty banków. Warto jednak swoją wiedzę nieco pogłębić. Przede wszystkim wiedzieć należy co oznacza dla nas wysokość oprocentowania kredytu. Innymi słowy, ile ostatecznie będzie trzeba bankowi spłacić. Poza tym widzieć trzeba, czy bank pobiera prowizję od udzielenia kredytu. Istotna jest również wiedza dotycząca różnicy między ratą równą a malejącą.

Zobacz również jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego.

Wkład własny

Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny zgromadzić należy wkład własny. Bez niego bank nie udzieli kredytu. Wartość wkładu własnego to dziś najczęściej 20% wartości mieszkania. Warto jednak wiedzieć, że wkładem własnym nie musi być wyłącznie gotówka. Może być to inna nieruchomość, jeśli taką się posiada. Co ważne, wkładem własnym nie mogą być środki pozyskane w ramach pożyczki.

Zdolność kredytowa

Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego nie można zapomnieć o zdolności kredytowej. Składają wniosek bank zawsze dokona analizy i oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Innymi słowy, bank sprawdzić czy będzie w stanie terminowo spłacać swoje zobowiązanie kredytowe. Na zdolność kredytową wpływa kilka czynników. Jest to wysokość dochodów, forma zatrudnienia, inne zobowiązania finansowe oraz historia kredytowa.

Najlepsza oferta

Jeśli nabędzie się odpowiednią wiedzę dotyczącą tego jak działa kredyt hipoteczny, zdobędzie się wkład własny oraz zadba o zdolność kredytową, wówczas można składać wniosek o kredyt. Ważne, aby wybrać ofertę korzystną. W tym pomóc może ranking kredytów hipotecznych. To solidne źródło informacji o wielu ofertach kredytowych.