Jakie są warunki otrzymania kredytu hipotecznego?

Najpowszechniejszym sposobem finansowania zakupu mieszkania lub domu jest kredyt hipoteczny. Co jednak ważne, jego uzyskanie nie jest wcale łatwe. Spełnić trzeba kilka istotnych warunków. Zanim zatem zacznie się analizować wybrany ranking kredytów hipotecznych warto te warunki poznać.

Wkład własny

Wystarczy przejrzeć jakikolwiek ranking kredytów hipotecznych, aby szybko przekonać się o tym, że oferta na rynku jest bardzo szeroka. Niezależnie jednak od tego, jaki bank i jaką ofertę się wybierze, to aby kredyt otrzymać spełnić trzeba jeden konieczny warunek. Mowa tu o wkładzie własnym. Dziś każdy bank przy udzieleniu kredytu hipotecznego wymaga od wnioskującego wniesienia wkładu własnego. Najczęściej jest to 20% wartości mieszkania. Dla wielu osób często jest to trudny warunek do spełnienia. Trzeba jednak wiedzieć, że wkładem własnym nie musi być gotówka. Wiele banków jako wkład własny uznaje np. wniesienie innej nieruchomości jako zastaw. Trzeba jednak wiedzieć, że wkładem własnym nie może być inna pożyczka. W takim przypadku bank takiego wkładu własnego nie uzna. Wkład własny musi stanowić coś, co jest naszą własnością. Zobacz również czy istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego.

Zdolność kredytowa

Oprócz wkładu własnego warunkiem koniecznym do uzyskania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Bank analizując wniosek o kredyt sprawdzi czy sytuacja finansowa wnioskującego jest wystarczająca do tego, aby mógł on terminowo spłacać swoje zobowiązanie. Na zdolność kredytową wpływ ma forma zatrudnienia oraz osiągane dochody, a także aktualne zobowiązania finansowe. Na ocenę zdolności kredytowej wpływ ma również posiadana historia kredytowa.

Oferty kredytów hipotecznych

Na rynku dostępnych jest wiele ofert kredytów hipotecznych. Wystarczy przejrzeć wybrany ranking kredytów hipotecznych, aby się o tym przekonać. Trzeba jednak wiedzieć, że niezależnie od tego, jaką ofertę się wybierze to zawsze konieczne będzie spełnienie wyżej opisanych warunków. By znaleźć najlepszą ofertę kredytową, skorzystaj z rankingu kredytów hipotecznych.