Jak wykorzystać harmonogram spłaty kredytu?

Kredyt bierze się łatwo, ale spłaca się trudniej, a czasami nawet bardzo trudno. Warto więc zrobić to rozsądnie i dobrze przygotować się do wizyty w banku. Pomocny może okazać się harmonogram spłaty kredytu.

Jak liczone są raty kredytu?

Teoretycznie obliczenie raty kredytu nie powinno być trudne. Do pożyczanej kwoty należy dodać wysokość odsetek i podzielić przez ilość rat. W rzeczywistości wygląda to całkiem inaczej. Do pożyczanej kwoty doliczane są koszty manipulacyjne, prowizja, ubezpieczenie. Dopiero od takiej sumy liczone jest oprocentowanie. Jego kwota w każdym miesiącu jest inna, ponieważ oprocentowanie liczone jest tylko od kapitału, który pozostał do spłacenia.

Więcej o kosztach kredytu hipotecznego, znajdziesz w tym artykule.

Jeszcze bardziej sprawę komplikuje fakt, że można wybrać jeden z dwóch sposobów spłaty kredytu:

  • raty równe,
  • raty malejące.

W tym poradniku, znajdziesz więcej praktycznych informacji na temat rat równych i malejących.

Spłata w ratach równych jest najpopularniejszym sposobem spłaty kredytu, ponieważ ich wielkość można dopasować do możliwości budżetu domowego. W efekcie jest to jednak opcja droższa, ponieważ w początkowym okresie spłacamy głównie odsetki.

Przy ratach malejących kapitał stanowi znaczącą jej część, dlatego raty te w początkowym okresie są bardzo wysokie. Zaletą jednak są niższe koszty pożyczki.

Harmonogram spłaty kredytu – pomoc w symulacji kredytowej

Co zatem wybrać? Najlepiej jest wykorzystać internetowy harmonogram spłaty kredytu, porównać symulację rat i podjąć wstępną decyzję. Należy pamiętać, że doradca finansowy w banku zawsze będzie proponował opcję korzystniejszą dla pracodawcy. Zobacz również inne kalkulatory kredytu hipotecznego.

Co zawiera harmonogram spłaty kredytu?

Harmonogram spłaty kredytu jest niezbędnym załącznikiem umowy kredytowej. Najczęściej ma formę tabeli, w której znajduje się data zapłaty raty, wielkość raty z podziałem na część odsetkową i kapitałową oraz saldo pozostałe do spłaty.

Sprawdź również jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego.