Ubezpieczenie kredytu – czy warto z niego korzystać?

Każdy bank posiada w swojej ofercie kredytowej możliwość wykupienia produktu, jakim jest ubezpieczenie kredytu. W niektórych przypadkach takie ubezpieczenie jest wymagane przez bank, a w innych klient może zdecydować się na taki produkt dobrowolnie. Często zachętą dla klientów do wykupienia ubezpieczenia jest obniżenie prowizji lub oprocentowania. Warto sprawdzić czy takie rozwiązanie jest opłacalne.

Ubezpieczenie może się przydać na wypadek choroby, utraty pracy czy też innej trudnej sytuacji życiowej, przez którą terminowa spłata zobowiązania jest niemożliwa. Nie wszystkie oferty ubezpieczeniowe są korzystne dla klientów, więc warto się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Warto pamiętać, że informacja o wszystkich dodatkowych kosztów kredytu, musi być zawarta w umowie kredytowej.

Czym jest ubezpieczenie w ofercie kredytowej?

Bank traktuje ubezpieczenie jako formę zabezpieczenia kredytu na wypadek niespodziewanych problemów po stronie klienta. Czasami wymogiem banku jest wykupienie ubezpieczenia albo znalezienie poręczycieli, o których trudno w dzisiejszych czasach. Nic więc dziwnego, że wielu klientów wykupuje ubezpieczenie kredytu.

Ubezpieczenie kredytu, może stanowić produkt cross sell oferowany przy kredycie hipoteczny. Sprawdź, więc jak na koszta kredytu wpływają produkty cross sell.

Czy ubezpieczenie kredytu jest naprawdę potrzebne?

Każdy klient powinien przede wszystkim zastanowić się nad tym czy ubezpieczenie danego typu będzie dla niego przydatne. Jeśli koszt jest niski, a warunki ciekawe, wówczas warto wybrać taki produkt, aby zapewnić sobie dodatkowe zabezpieczenie i spokój w spłacie kredytu. Jeśli ubezpieczenie jest obowiązkowe, wówczas klient powinien poszukać firmy posiadającej najkorzystniejszą ofertę. Oczywiście konieczne jest upewnienie się czy bank zaakceptuje daną polisę przed jej zawarciem.

Więcej o rodzajach ubezpieczenia kredytu hipotecznego, znajdziesz w artykule – Jakie ubezpieczenie kredytu warto posiadać?

Wcześniejsza spłata kredytu, a ubezpieczenie

Zwykle ubezpieczenia kredytów są płatne z góry za cały okres. Może się wydarzyć sytuacja, w której klient wcześniej spłaci swoje zobowiązanie. W takim przypadku jak najbardziej ma on prawo do zażądania od ubezpieczyciela zwrotu wpłaconych pieniędzy za okres ubezpieczenia, który nie został wykorzystany. Oczywiście po wykupieniu ubezpieczenia, w przypadku pojawienia się problemu, należy korzystać z tego produktu, aby ułatwić sobie życie.