Dla kogo wakacje kredytowe – czyli zawieszenie spłaty kredytu

Wakacje kredytowe wydają się być prawdziwym wybawieniem dla tych, którzy posiadają chwilowy problem ze spłatą zobowiązania. Niespodziewany wydatek może spowodować wiele problemów finansowych. W zdecydowanej większości przypadków osoby bez środków finansowych decydują się na kolejną pożyczkę. Na szczęście można tego uniknąć. Przerwa w spłacie raty lub rat zazwyczaj możliwa jest raz na cały okres kredytowania. Jest to jednak kwestia indywidualna, a niezbędne informacje znajdują się w warunkach zawartej umowy.

Pozytywna historia kredytowa

Wakacje kredytowe są dostępne przede wszystkim dla tych, którzy posiadają pozytywną historię kredytową. Trzeba liczyć się z tym, że bank przeanalizuje nasze dotychczasowe zobowiązania. Sprawdzi on m.in. przebieg spłaty rat. Dłużnicy nie mogą więc liczyć na żadne udogodnienia ze strony instytucji finansowej.

Sprawdź również, jakie możliwości daje karencja w spłacie kredytu.

Stali klienci banku

Wakacje kredytowe nierzadko dedykowane są wyłącznie stałym klientom danego banku. Mowa tutaj o osobach, które np. posiadają własny rachunek oszczędnościowy. Ponadto zwykle bywa tak, że osoby posiadające na swoim koncie spłacone zobowiązania mogą liczyć na korzystniejsze warunki umowy kredytu hipotecznego. Wszystko zależy jednak od przyjętej polityki wybranego banku.

Terminowa spłata

Terminowa spłata rat jest podstawą do tego, aby wniosek o wakacje kredytowe został zaakceptowany. Naruszanie warunków umowy nie jest mile widziane. Oznacza to, że nawet kilkunastodniowe opóźnienie w spłacie zobowiązania może działać na naszą niekorzyść. Priorytetem jest ciągłość spłaty pożyczki lub kredytu.

Zobacz, jakie raty wybrać stałe czy malejące.

Wniosek o wakacje kredytowe

Warto zaznaczyć, że omawiany wniosek o wakacje kredytowe można złożyć bez osobistej wizycie w placówce. Wystarczy jedynie posiadać dostęp do sieci. Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy zostanie udzielona ostateczna odpowiedź. Pewne jest to, że nie należy robić tego na ostatnią chwilę. Zaleca się złożenie dokumentu na kilkanaście dni od daty zawieszenia spłaty. Osoby, które mają problem ze złożeniem wniosku online powinny skontaktować się z obsługą banku.